Bootstrap Nedir? Bootstrap Neden Kullanılır? Bootstrap’ın Kullanım Alanları ve Özellikleri

blank

Bootstrap nedir sorusunu kısaca açıklamak gerekirse, bu kavram profesyonel web sitesi oluşturma aşamalarında sitelere tüm cihazlar üzerinden giriş gerçekleştirilmesini sağlayan bir çeşit teknolojiyi açıklar. İnternetin her geçen gün daha yaygın bir şekilde kullanılması, çeşitli cihazların hayatımıza girmesi ve teknolojik gelişmelerin devam etmesi bu tarz teknolojilere olan ihtiyacı artırmıştır.

Pek çok web sitesi tasarımında hem arama motorlarında ideal veriler elde etmek hem de sitelere pek çok cihazdan ulaşım gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla bootstrap teknolojisi kullanılır.

Bootstrap Kullanım Alanları

Bootstrap nedir konusuna ek olarak kullanım alanlarının ayrıntılarına da değinmek gerekir. Bilindiği üzere bir internet sitesi tasarlanırken çokça yapıya rastlanır. Tasarımlar esnasında her bir detayın tek tek düşünülmesi gerekir. Web sitelerinin tasarımlarında elementlerin yerleştirilmesine tamamen özgür bir bakış atılabilse de ideal bir web sitesine sahip uğruna bilmesi açısından belirli noktaların göz önünde bulundurulması gerekir.

blank
Bootstrap 2

Bu sayede web sitesi üzerinde her bir öğe tam olması gerektiği yerleştirilebilir ve tasarımlar da çok daha ilgi çekici boyutlara ulaşır. Tüm bunları sunan Bootstrap geliştiricisi, zengin bir kütüphaneye sahip olması ile bunu başarır. Kütüphane içerisinde modal pencereden tutun image, dropdown menü ve yükleme barı gibi birbirinden çeşitli öğeler bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde pek çok web sitesi için bu geliştirici kullanılmaktadır.

Bootstrap Özellikleri

Bootstrap nedir noktası ile birlikte ele alınması gereken bir diğer konu da bu teknolojinin sahip olduğu özelliklerdir.  Bu web geliştirici hem uyarlanabilir esnek bir düzen sağlar hem de arama motoru optimizasyonlarında değeri son derece ideal bir ölçüde artırmaya yardımcı olur. Bu geliştiricinin diğer özellikleri ise:

  • Responsive resimler elde etmeye yardımcı olur.
  • JavaScript desteğine sahiptir.
  • Faydalı komponentler ile siteleri daha fazla geliştirmeye yardımcı olur.
  • Tema desteği bulunur.
  • Dokümantasyon destekleri sunar.

Tüm özellikler sayesinde istenen web sitesine çok daha geniş kitlelere çekebilmek amacıyla çeşitli tasarım öğeleri eklenmekte ve tasarımı tamamlanan web sitesi tüm ekran boyutlarına uyumlu bir şekilde görüntülenebilmektedir.