Domain Nedir? Domain Ne İşe Yarar?

domain resim

Domain nedir sorusu yeni bir web sitesi açmak isteyenler tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor. İster Türkçe bir site açın ister herhangi bir dilde olsun web sitenizin internette bulunması ve ziyaretçiler tarafından ulaşılabilir olması için “domain”e yani alan adına ihtiyacınız olacak.

Domain Nedir?

Domain nedir sorusuna basit şekilde “alan adı” olarak yanıt verilebilir. Her web sitesi temelde iki şeye ihtiyaç duyar. Bunlar; domain yani alan ve hosting yani sunucudur. Hosting tarafında web sitesinin arkaplanda çalışması için gerekli olan dosyalar, veriler, görseller vb. depolanır. Alan adı yani domain ise ziyaretçilerin web tarayıcısına o ismi yazarak web sitesine ulaşmasını sağlar.

Örneğin “deyim.net” bir domaindir ve bu siteye girmek için ilgili adrese tıklamak ya da tarayıcıya yazmak gerekir. Sonrasında ise web sayfasına yönlendirme yapılır.

domain nedir

Esasında internette olan her web sayfasının rakamlardan meydana gelen benzersiz olan bir adresi bulunur. Bu rakamlar 77.88.99.111 gibi karmaşık sıralama içerirler. Bu rakamlara ayrıca DNS denilir ve DNS girildiğinde ilgili web sayfasına erişim sağlanır. Ancak bu rakamlar karmaşık ve uzun oldukları için kullanıcıların bu rakamları akılda tutmasına pek olanak yoktur. Bu durumda da domain denilen alan adı devreye girer ve asıl DNS adresini bir tür adlandırarak ziyaretçilerin web sayfasına çok daha kolay şekilde erişmesini sağlar. Başka bir deyişle de telefonunuzda yer alan numaralara isim vermekten pek farkı yoktur.

Domain Nasıl Alınır?

Domain ne işe yarar sorusuna yanıt verdikten sonra bir web sitesini hayata geçirmeniz için ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anlamış olmalısınız. Bu bakımdan da eğer web sitesini hayata geçirmek istiyorsanız bir domain sahibi olmalısınız. Domainler alan adı sağlayıcılar tarafından satılır ve günümüzde alan adı alabileceğiniz pek çok farklı firma bulunmaktadır.

Domain alırken dikkat edilecekler arasında ise tercihen kısa olması, web sitesinin yapısına uygun olması ve “güven verici” uzantılarda olması yer alır. En çok “com, net, org, com.tr,” gibi uzantılar kullanıldığı için bu uzantılara yönelik alan adı seçimi yapabilirsiniz. Ancak uzantıların web sitesinin öne çıkması için pek faydası yoktur, bu yüzden istediğiniz alan adını tescil ettirmek için farklı uzantıları da deneyebilirsiniz.