IMAP Nedir? POP3 ile IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir?

blank

IMAP nedir sorusuna birçok insanın gündelik işlerini halletmesi mümkün hale getiren Gmail gibi e-posta göndermeyi mümkün hale getiren servisleri dışarıdan erişim veren bir protokol olduğu şeklinde yanıt vermek mümkündür. Ancak e-maillerinize dışarıdan erişim veren bir protokol kullanmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz protokolün yalnızca IMAP olduğunu dile getirmek doğru olmayacağı gibi, bu durum POP3 ile IMAP arasındaki farklılıkların araştırılmasına yol açmaktadır.

POP3 ila IMAP Arasındaki Farklar

IMAP nedir sorusu gündelik işlerinin bir çoğunu e-mail göndererek halleden kişiler tarafından merak edilen ve araştırılan bir konu haline gelmiştir. Bu noktada POP3 ve IMAP gibi protokollerin posta göndermenizi sağlayan servisleri dışarıdan erişim veren protokoller olduğunu dile getirmek yanlış olmayacağı gibi her ikisinin de tercih edilmesini sağlayan ve tamamen kendilerine özgü özellikleri olduğunu da dile getirmek gerekir.

blank
IMAP Nedir

IMAP protokolü e-posta alırken cep telefonu aygıtlarının bağlanması ile meydana gelen sorunları ortadan kaldıran bir sisteme sahiptir. Bu noktada IMAP protokolünün POP3 protokolünden farklı olarak cihazlar arasında 2 yönlü iletişim sunduğunu ve böylelikle internetten bağlanmış olsanız bile cep telefonunuzdan senkronize yapabileceğinize dair imkan sunduğunu dile getirmek doğru olacaktır.

IMAP Neden Tercih Edilir?

IMAP protokolün tercih edilmesine sebep olan pek çok farklı etken olduğunu dile getirmek mümkündür. Tercih edilmesini sağlayan en önemli özelliği ise bilgisayarınız üzerinden gelen maili herhangi bir klasöre taşıdığınız takdirde sisteme bağlı olan diğer cihazlarda da aynı güncellemenin yapılmasıdır. Bu sayede tüm cihazlarda güncelleme yapmak için uğraşmanıza gerek kalmaz ve oldukça pratik bir kullanım sunar. Tüm cihazları senkronize şekilde çalıştıran ve kendine ait özellikleri sebebiyle tercih edilen IMAP, farklı cihazlardan e-postanıza erişebilmeniz konusunda büyük bir avantaj sağlıyor olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Eğer farklı cihazlardan mailinize erişmek istiyorsanız POP3 sizlere IMAP kadar çift yönlü bir erişim sunmaya bilir. POP3 kullanan kişiler iletilerinin kaybı olabildiğini ya da silindiğini dile getirmekte ve bu gibi sebepler IMAP nedir hakkında yapılan araştırmaların artmasını sağlamaktadır. İletilerinizin güvenli olması ve cihazlar arası senkronize olmasını istiyorsanız tercih edebileceğiniz IMAP, oldukça başarılı bir kullanım sunmaktadır.