İnternet Tarayıcılarında Gizli Pencere Nedir? Özellikleri Nelerdir?

blank

Tarayıcı gizli pencere internet tarayıcıları ile ilgili bir terimdir ve aktif olarak internet kullanmakta olan pek çok kullanıcı çeşitli etkenler dolayısıyla gizli pencereyi tercih edebilir. Gizli ya da özel pencere olarak adlandırılmakta olan internet tarayıcıları üzerinden yaptığınız herhangi bir araştırma internet geçmişinize kaydedilmeyecektir.

Eğer internet tarayıcınızda gizli bir pencere açmıyor ve araştırmalarınızı bu şekilde yapıyorsanız daha önce girmiş olduğunuz bütün sitelerin kayıt altına alındığını böylelikle oldukça geniş bir geçmiş listesine sahip olabileceğinizi fark etmiş olabilirsiniz. İnternet tarayıcılarının bir özelliği olan arananları kaydetme özelliği oldukça faydalı ve avantajlı olsa da birçok kullanıcı farklı sebepler dolayısıyla yaptıkları tüm araştırmaların kayıt altına alınmasını istemiyor olabilir.

blank
Internet Tarayicilarinda Gizli Pencere Nedir2

Gizli Pencere Nedir, Neden Tercih Edilir?

Tarayıcı gizli pencere olarak adlandırılmakta olan ve internet tarayıcılarında açılabilen gizli pencere yaptığınız hiçbir araştırmanın kayıt altına alınmaması konusunda başarılı bir kullanım sunmaktadır. Özel pencere ya da gizli mod olarak da adlandırılan bilen ve işlevi doldurduğunuz formların veya girdiğiniz şifrelerin kaydedilmesi olan bu internet tarayıcısı, verilerinizin çalınması ya da kayıt altına alınması ile ilgili herhangi bir endişe duyuyorsanız tercih edebileceğiniz internet tarayıcısı olarak ele alınabilir. Kendine ait farklı özelliklere sahip olan gizli pencere, bilgilerinizin kayıt altına alınmasını engelliyor olması sebebiyle tercih edilmektedir.

 Gizli Pencerenin Özellikleri

Google ya da Safari gibi farklı arama motorları için oluşturulmuş gizli pencereler bulunmaktadır. Bu pencereler oluşturuldukları sistem birbirinden farklı olduğu için, farklı özelliklere sahip olabilir ancak her ikisinin mantığı da verilerinizin kaydedilmesini imkansız hale getiren bir tarayıcı üzerinden araştırma yapmanızı sağlamaktır.

İnternet tarayıcınıza girdikten sonra tercih edebileceğiniz tarayıcı gizli pencere seçeneği sayesinde verilerinizi kayıt altına almadan talep ettiğiniz konularda araştırma yapabilir ve tıpkı normal tarayıcıda dolaşıyor gibi istediğiniz bütün sitelere giriş yapabilirsiniz.  Tarayıcı gizli pencere verilerinizi kaydetmiyor ve herhangi bir gizlilik problemi yaşatmıyor olması sebebiyle tercih edilen bir tarayıcı haline gelmiş ve pek çok kişinin farklı sebepler dolayısıyla tercih ettiği bir tarayıcı olarak ele alınmaktadır. Gizli pencere üzerinden yaptığımız taramaya ait geçmişiniz, internet sitelerinin verileri ve form üzerine girilen bilgilerin hiçbiri kayıt altına alınır.