IP Nedir? IP Nasıl Öğrenilir? IP Çeşitleri Nelerdir?

blank

IP adresi, her bilgisayarın internette sahip olduğu bir adrestir. Noktalarla birbirinden ayrılan dört rakamdan oluşan IP adresi, internet üzerinde bulunan bilgisayarlar tarafından kolayca bulunabilir. Bir web sitesinin IP adresini bilmek, web tarayıcıya adresin girilmesi üzerine kolayca bağlanılmasını sağlar.

 IP Adresi Nereden Öğrenilir?        

IP öğrenme için bilgisayarın sahip olduğu işletim sistemine göre işlemler farklılık gösterebilir. Windows işletim sisteminde IP adresi öğrenmek için şu adımların izlenmesi gerekir;

 1. Görev çubuğundan Başlat butonuna tıklanır,
 2. Arama kısmına cmd yazılması ve Enter tuşuna basılması gerekir,
 3. Açılan pencereye ipconfig komutu yazılır, ardından Enter tuşuna basılır,
 4. Ekranda IPv4 Adresi yazan satırda bilgisayarın IP adresi görülür.

iOS işletim sistemi bulunan bilgisayarlarda IP adresini öğrenmek isteyen kişiler, şu şekilde adımları yerine getirmelidir;

 1. Ekranın sol üst köşesinde bulunan Apple simgesine tıklanır,
 2. Aşağı kaydırıldıktan sonra Sistem Tercihleri seçilir,
 3. Ağ seçeneğine tıklanır,
 4. Ağ seçenekleri arasından kablolu ya da kablosuz bağlantı seçilir,
 5. Kullanılan internet bağlantısının yanında Bağlandı ibaresi geldikten sonra, bağlantı durumunun altında IP adresi yer alır.
blank
ipadress

IP Adres Çeşitleri

Günümüzde aktif olarak kullanılan IP çeşitleri iki şekildedir. IP adresleri şu şekildedir;

 1. IPv4,
 2. IPv6.

Kullanım süresinin kalıcılığına göre IP adresleri ikiye ayrılır. Kullanım süresine göre IP adresi şu şekilde sıralanır;

 1. Statik IP Adresi,
 2. Dinamik IP Adresi.

IP Adresi Değiştirilebilir mi?

Bütün web sitelerinin sunucu tarafından atanan IP adresleri bulunur. Kullanıcılar, web sitelerine erişmek için karışık IP adresleri yerine site adını kullanır. Kolay şekilde erişim sağlayan sisteme DNS adı verilir. Kullanıcıların IP bilgisi dışında aynı zamanda veri alışverişi yapılan web sitesinin IP adresleri de saklanır. Kullanıcılar, modem üzerinden kolay şekilde IP adresini kolay şekilde değiştirebilir.

Modemin kapatılıp, tekrar açılması IP adresinin değiştirilmesini sağlar. Kullanıcıların ekstra ayar değişiklikleri yapılmasına gerek yoktur. İnternet sağlayıcılar, hizmet verdikleri bütün kullanıcılar için benzersiz IP adresi tanımlar. Bilgisayar ve mobil cihazların hepsi, internete bağlanmak için IP adresine ihtiyaç duyar.