Kripto Para Nedir ve Ne Değildir?

blank

Kripto para nedir sorusuna internet üzerinde kullanılmak üzere tasarlanan ve herhangi bir merkezi olmayan dijital para birimi olduğu şeklinde yanıt vermek mümkündür. 2008 yılında piyasaya sürülen ve ilk kripto para birimi olarak bilinen Bitcoin, kripto para ile ilgili en çok araştırılan konulardan biri olarak bilinmektedir.

Kripto Parayı Önemli ve Değerli Kılan Şey Nedir? 

Herhangi bir banka ya da ödeme işlemcisi gibi aracıya ihtiyaç duymadan değerini çevrim içi olarak aktarmanın mümkün olduğu para birimi, kripto para nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir. 7 gün 24 saat boyunca transfer edilmesinin mümkün olduğu ve herhangi bir aracıya bağlı olmadığı için değerini kendinin belirlediği düşünülebilecek olan kripto paralar sahip oldukları bu gibi özellikler sebebiyle dijital ödemeler konusunda oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

blank

Kripto Para Nasıl Üretilir? 

Kripto para ile ilgili yapılan araştırmaların her geçen gün arttığı bilinmektedir. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmaların arasında ise kripto paraların nasıl üretildiği bulunmaktadır. Kripto paralar kullanıcıların kazım- madencilik yapması sayesinde üretilmekte olan para birimleridir. Bu noktada kripto para madenciliği terimi söz konusu olmakta ve böylelikle kullanıcılar birim üretmeyi mümkün hale getirmektedir.

Kripto Para Yönetmenin Riskleri Var mıdır? 

Kripto para da diğer para çeşitleri gibi çeşitli etkenler dolayısıyla değeri yükselip artabilecek bir para çeşididir. Herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan alınıp satılabilen bu para birimi kripto para nedir sorusuna cevap olarak verilirken kripto para yönetmenin de kendine ait riskleri olduğunu ancak bu konuda deneyim kazandıktan sonra kripto para üzerinde yatırım yapabilmenin mümkün olduğunu dile getirmek bu yanlış olmayacaktır.

Kripto Para İşlemek/Kullanmak Yasal mıdır? 

Kripto para nedir sorusuna herhangi bir aracıya ihtiyaç olmaksızın, internet üzerinden ödeme yapmak amacıyla üretilmiş olan bir para birimi olduğuna dair yanıt vermek mümkündür. Birçok ülkenin ödeme sistemi olarak kullanmaya başladığı kripto para Türkiye’de şimdilik serbesttir ve yasal bir yaptırım gerektiren fiiller arasında bulunmaz. Dolayısıyla kripto para işlemenin ya da kullanmanın yasal olduğuna dair bilgi vermek söz konusu olabileceği gibi kullanmanın herhangi bir sakıncası olmadığını dile getirmekte mümkündür.