MySQL Nedir? MySQL Ne İşe Yarar? SQL ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

mysql resmi

MySQL Nedir?

MySQL nedir sorusuna, 1995 yılından beri kullanılan açık kaynaklı ilişkisel veri tabanı yönetim sistemi olduğuna dair yanıt vermek mümkündür. SQL ile MySQL arasındaki en net fark, SQL’in MySQL’in çekirdeğini oluşturuyor olmasıdır.

MySQL Nerelerde Kullanılır?

Bir veri tabanı yönetim sistemi olarak ele alınabilecek olan MySQL, veri tabanının gerekli görüldüğü her alan ve ortamda yaygın bir kullanıma sahiptir. Özellikle web sunucularında yaygın olarak tercih edilen ve asp, php gibi farklı programlama dilleri ile kullanılan MySQL, birçok farklı temek özelliğe sahiptir.

MySQL Temel Özellikleri Nelerdir?

MySQL çifte lisanslı bir yazılımdır. Genel Kamu Lisansına sahip ve tamamen özgür bir yazılım olması tercih edilmesini sağlayan nedenler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra MySQL, Genel Kamu Lisansının kısıtlandığı alanlarda da kullanılabilmesi için ayrı bir lisansı bulundurmaktadır. Veri tabanlarına erişmek için SQL kullanmaktadır.

MySQL OS/2 ve Windows platformlarında kullanılabilir. Linux ile kullanıldığı taktirde performansı yükseldiği bilinen MySQL içerisinde ODBC gibi birçok sürücüyü barındırmaktadır. Bu sayede geliştirme platformunda kullanıldığını dile getirmek mümkündür.

mysql nedir

Farklı karakter setlerinin sıralama yapmasını desteklemek amacı ile de kullanılan MySQL ne işe yarar sorusuna verilmesi gereken en temel yanıt açık kaynaklı bir veri tabanı yönetim sistemi olduğu ve bu alanda hizmet verdiği yönündedir.

Kullanımı ücretsiz olması ile de dikkat çeken ve veri tabanına yalnızca yetkilendirilen kullanıcıların erişebilmesini sağlayan ve izin isteyen MySQL, oldukça işlevsel ve avantajlı bir kullanım sunar.

MySQL tablo, görüntü, prosedür, triggers ve cursors veri tabanı nesnelerini desteklemektedir.

SQL ve MySQL Arasındaki Farklar

MySQL ve SQL birbirlerine benzetilseler de, aynı değillerdir. MySQL’de kullanılan SQL Structured Query Language’i ifade eder, tek başına kullanılan SQL ise veri tabanı ile etkileşime geçmeyi mümkün hale getiren standart bir dildir.

MySQL ve SQL farkı SQL’in veri tabanının çalıştırılması için standart bir dil iken, MySQL’in açık kaynaklı veri tabanlarından neredeyse ilki olmasıdır. Bunun dışında SQL bir veri tabanını sorgulamak ve yönetmek için, MySQL ise veri tabanında bulunan verilen korunmasına izin vermek amacı ile kullanılır.