Subdomain Nedir? Subdomain Ne İşe Yarar?

blank

Subdomain nedir sorusu alt alan adına yönelik web sitesi kurmak isteyenler için merak ediliyor. Domain yani alan adı bir web sitesinin ziyaretçiler tarafından ulaşılmasını sağlayan isimdir. Subdomain ise alt alan adı anlamına gelerek asıl alan adının sayısız şekilde çoğaltılmasını ifade eder.

Subdomain Nedir?

Subdomain nedir sorusuna basit şekilde ana alan adının yan isimleri şeklinde yanıt verilebilir. Başka bir deyişle subdomain sayısız şekilde ana alan adının çoğaltılmasını sağlar. Örneğin ana alan adı x.com şeklindeyse subdomain eklenerek y.x.com gibi istenildiği kadar alt alan adı üretilmektedir.

Bu yöntem başka bir web sitesi açmak yerine ana alan adına bağlı bir web sitesi isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede hem ekonomik hem de ana alan adıyla bağlantılı olacak şekilde web sitesi kurmak mümkündür.

blank

Subdomain Ne İşe Yarar?

Subdomain ne işe yarar sorusu için şu noktalar sıralanabilir;

  • Farklı bir web sayfası veya hizmet sayfası için yeni domain alınmasını gerektirmez.
  • Arama motorlarında ayrı bir web sitesi olarak görünebilir. Bu yüzden web sitesinin trafiğini arttırmak için de önemli kolaylık sağlayabilirler.
  • Subdomain ücretsiz olduğu için herhangi bir maliyeti yoktur.
  • Kolay şekilde oluşturulabilmektedir. Bunun için Cpanel ya da Pleskpanel’e girerek alt alan adı kısmından istediğiniz alt alan adını oluşturabilirsiniz. Ana alan adınız benzersiz olduğu için alt alan adı verirken herhangi bir engele takılmazsınız.
  • Subdomain’e kurulacak site tamamen ana siteden bağımsız olarak kurulmaktadır. Bu yüzden burada yapacağınız özelleştirmeler, yüklemeler veya diğer özellikler ana siteyi hiçbir şekilde eklemez.
  • Ancak dikkat edilmesi gereken nokta alt alan adı için kuracağınız web dosyaları ana hostinginizi kullanacaktır. Bu yüzden de hosting sınırınıza dikkat etmelisiniz.
  • Subdomain için ayrı IP tanımlayabilirsiniz.
  • Subdomain için kuracağınız tema, altyapı vb. özellikler tamamen farklı yapıda olabilmektedir.

Subdomainler her site için açılabileceği gibi özellikle e-ticaret siteleri veya firma siteleri için çok önemlidir. Örneğin blog sayfası için bir alt alan adı kullanmak arama motorlarına yönelik yapılacak SEO çalışmalarını önemli ölçüde etkileyecektir.