Ücretsiz ve Ücretli SSL Farkı Nedir Ücretsiz SSL Nasıl Kurulur?

blank

Ücretsiz ve ücretli SSL arasında bazı farklar bulunuyor. SSL, bir web sitesinin üçüncü taraflara karşı korumasını ifade eden bir tabirdir. Bu kapsamda bilgiler şifrelenmiş olduğu için üçüncü tarafların bilgilere ulaşması mümkün değildir. Gerek kullanıcı güvenliği gerekse de arama motorlarının web sitesini güvenli olarak görmesi için SSL mutlaka bulunmalıdır. Ancak SSL kullanımında ücretli ve ücretsiz farklı seçenekler yer alıyor.

Ücretsiz SSL Nedir, Özellikleri Nedir?

Ücretsiz SSL temel olarak ücretsiz kullanım sunar ancak bunlar süre açısından kısıtlılık taşır. Aynı zamanda ücretli olan SSL’e göre de yine bazı farklılıklar söz konusudur;

  • Ücretsiz SSL sağlayıcılar genellikle belirli bir süre olarak bunu tanımlamaktadır.  Bu da ortalama 90 gün olarak tanımlanmaktadır.
  • Ücretsiz SSL için tür domain doğrulama şeklindedir. Başka bir deyişle esasında ücretsiz SSL sahibi olan bir sitede sadece alan adı yani domain doğrulanmış durumdadır.
  • SSL ücretsiz olarak kullanıldığında herhangi bir sorun yaşanması halinde destek birimi söz konusu olmadığından bunun çözümü için çaba göstermek gerekebilir.
  • Birden fazla alan adı için de talebe bağlı olarak ücretsiz SSL almak mümkündür.

blank

Yeni web siteleri ya da blog türü siteler için genellikle ücretsiz SSL kullanılabilir. Ücretsiz SSL kurulumu da kolaydır. Bunun için cPanel ya da Pleskpanel’den SSL sertifika bilgilerine ulaşılmalı ve ücretsiz tanımlama yapılmalıdır. Eğer siteniz WordPress ise bu durumda SSL eklentileriyle de SSL kurulumu yapabilirsiniz.

Ücretli SSL Nedir, Özellikleri Neler?

Ücretli SSL daha kapsayıcı ve kurum doğrulaması içeren özellikler taşımaktadır. Özellikle e-ticaret siteleri için bunun kullanılması gerekmektedir çünkü üçüncü tarafların kullanıcı bilgilerine ulaşabilmesini engelleyecek yapıdadır.

  • Kurum doğrulaması içererek bir web sitesinin hangi kuruma ait olduğunun gösterilmesini sağlar. Bu bakımdan bir markaya ait web sitesinden şüphe duyuyorsanız ya da klon siteleri fark etmek istiyorsanız ücretli SSL’de kurum bilgilerini görebilirsiniz.
  • Genişletilmiş doğrulama özelliği sayesinde markanın vergi levhası, imza beyannamesi, faaliyet alanı gibi belgelerin dijital ortamda ulaşılabilir olmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan yine klon sitelere karşı dikkatli olmak açısından önemlidir.
  • Geçerlilik süresi ücretsiz SSL’e göre daha uzundur.